družina
swět
království
letopisy
summa
nestvůrci
dodatky

VANDARION

Vandarion "Tady rozbijeme tábor."
(Ulrich z Aderu – poslední slova)

Vandarion je staré elfí jméno pro rozlehlý hvozd mezi Adernachem a Tristramem. V překladu ze staroelfštiny znamená toto slovo Šeptající les.

Říká se, že elfové jsou hvězdy, které kdysi sestoupily na listy prastarého rozsochatého stromu. Hvozd se jim stal domovem, úkrytem a rádcem. V jeho korunách stavěli své příbytky, u jeho kořenů nacházeli obživu a lovili, v jeho zpěvu poznali první moudrosti.

Jednoho dne se však několik mladých bojovníků vydalo dál, do planin. Pak je následovali další, smělí a nebojácní, na pobřeží a do údolí velkých řek. Chtěli stavět, přetvářet a vládnout. Brzy se jim to podařilo. Elfové pomalu začínali ovládat starý svět. Postavili se zlu upírů, spojili se se zručnými trpaslíky a v moudrosti se vyrovnali drakům. Oslněni vlastním úspěchem však zapomněli, odkud přišli. Hvozdy se uzavřely a s nimi se odloučil svět pozůstalých od světa bílých mramorových věží elfích měst, která strážila armády bojovníků ve stříbrných zbrojích.

Říká se také, že elfové, kteří ovládli starý svět, po mnoha staletích blahobytu podlehli mámení vlastního snu. Když se pak přiřítily temné hordy skřetů, skurutů a zlobrů, byli zaskočeni. Taková zvěrstva neměla v jejich snu místo. Ve třech dlouhých válkách vyčerpali elfové a trpaslíci své poslední síly. Když pak po letech od chvíle, kdy utichla poslední hrůzná bitva, přišli do světa lidé, byli elfové a trpaslíci již příliš unavení. Bylo jich už příliš málo. Neměli již sílu vzdorovat. Trpasličí rody se stáhly do srdce velehor, kde ve strmých skalách našly staronový domov - komnaty z drahokamů, sály z křišťálu a srdce z mithrilu. Elfové také opustili svá sídla a začali učit lidské pokolení zbytkům moudrosti, které války nezničily. Jen pár prastarých měst stojí dodnes a nezměnilo se v šedé rozvaliny porostlé divokým vínem. Tato města však dnes patří lidskému životu, lidským zákonům a lidskému osudu. Tak prý zanikl starý svět.

Říká se také, že zapomenuté pokolení elfů ve hvozdech zůstalo. Říká se...

nahoru
© 1997–2011 Vukogvazdská družina. Veškerý obsah těchto stránek je chráněn mocnými zaklínadly a zlými duchy.