družina
swět
království
letopisy
summa
nestvůrci
dodatky

"Heraldika je mimo jiné též pomocnicí dějepisu: proto erb rodu kvetoucího a odumřelého, státu mocného a rozkotaného, prapor vítězný a vymizelý, znamení řádu živého a zrušeného, vše má pro ni stejný význam. Než jinak bytí heraldiky není přerušeno: jestli jí přidávaly postupně nové živly věky zašlé, ještě jí přidají i časy příští. A tak hrdinská věda trvá dále, majíc mnoho čestných vzpomínek..."

herold Kolomut z Černoboru - Heraldika čili přehled její teorie

Je zbytečné hovořit podrobně o smyslu vzniku erbovních znamení. Tento oddíl není ničím jiným, než skvělou galerií výtvorů řady heroldů a vládců, přehlídkou pestrosti tradic a zvyků našeho světa. Na jednotlivé skupiny motivů se však můžeme podívat podrobněji.

Velmi oblíbenými a samých počátků erbovnictví se týkajícími znameními jsou prosté a krásné takzvané kusy heroldské. Jde o jednoduchá geometrická znamení jako třeba krokev (Mladeč), kůly (Prunea), břevno (Záplutsko) či kříž (Bukovina). Tato snadno rozpoznatelná znamení však byla později doplňována dalšími figurami.

Těmi byla například různá zvířata. A tak na erbech nalezneme orlice (Krain, Krivodar, Lutsko, Vitoljubsko), vlky (Poljana, Búris, Černobor), horské lvy (Arhio, Severní Valy), medvědy (Bergen), kance (Čarohvozd, Severní Podaga), havrany (Havranice, Lesovo), jeleny (Chust), losy (Kortrijk), hady (Saftea), ale i obyvatele vod jako třeba delfíny (Arrantzale), štiky (Zlič, Bílá Zlič), létající ryba (Cearta) a mnohé další.

Pestrou směsici doplňují různí netvoři a bájná zvířata – gryfové (Dol Eithel, Tristram), harpyje (Ostrorepy, Červená Zlič), draci (Katal, Drangen, Skarsvag), vlkodlaci (Vukogvazd), bazilišci (Vytegra).

Oblíbenými jsou však také rostlinné motivy – bukový list (Velká Bukovina), dubové listy a žaludy (Dubovar), květ cesmíny (Eregryn), tři černé květy (Jižní Podaga), lilie (Jutmark) a další.

Adernach

Arhio

Arrantzale

Aster

Bergen

Bukovina, Velká

Bundrus

Búris

Cearta (království)

Cearta (město)

Čarohvozd

Černobor

Dol Eithel

Drangen

Drangen, Severní

Drvet

Dúan

Dubovar

Elien

Eregryn

Erkonsko

Goran

Havranice

Firnethir

Chust

Jutmark

Katal

Kortrijk

Krain

Krv

Krivodar

Kyzyl

Lesovo

Lutsko

Mladeč

Morůnie

Nav

Orlohor

Ostrorepy

Podaga, Jižní

Podaga, Severní

Poljana

Poříčí

Prunea

Saftea

Severní Valy

Skarsvag

Skrund

Spolek jez. měst

Stelea

Tauer

Tristram

Vandarion

Vespar

Věstulsko

Vukogvazd

Vitoljubsko

Vytegra

Záplutsko

Země Černého krále

Zlič

Zlič, Bílá

Zlič, Černá

Zlič, Červená

nahoru
© 1997–2011 Vukogvazdská družina. Veškerý obsah těchto stránek je chráněn mocnými zaklínadly a zlými duchy.