Když koncem roku 1996 vznikala Vukogvazdská družina, nedělo se tak nijak spontánně, naopak, byla tvořena s jistými cíli a úmysly. Již před prvním dobrodružstvím byly dány priority, které měly přispívat k podstatnému zkvalitnění hraní Dračího doupěte a k přetváření hry samotné do té podoby, která nám nejvíce vyhovuje. Pokud lze tyto priority v krátkosti shrnout, oněmi základními záměry byly a jsou tyto:
Dračí doupě narozdíl od jiných her má tu velikou výhodu, že si ji každý hráč může přizpůsobit takříkajíc k obrazu svému, aby mu co nejvíc vyhovovala, aby jej co nejvíc bavila. Každý si svoji hru tvoří sám a tak činíme i my. Nevyhovuje nám bezduché vytloukání jeskyň ve stylu "pozabíjet všechno co se hne, sebrat zlato a zmizet", spíše se rádi vžíváme do myšlení a skutků svých postav, které na scénu nastupují s perfektně propracovaným pozadím svého předešlého života, přičemž nevynecháváme ani jejich plány do budoucna. Chceme, aby v našem světě žily skutečné bytosti plné citů, snů, vášní, a ne pouze jedinci vymezení několika sloupci čísel v osobním deníku.
Rovněž nechceme pro svá dobrodružství tvořit přemrštěné zápletky nabourávající křehkou logiku našeho světa, a proto každý Dějmistr má cosi jako morální povinnost prokonzultovat události ve svých zemích i s Dějmistry okolních držav, aby tak společně na základě zákona akce a reakce mohli vytvářet svět, který skutečně žije a funguje.
Skromností může být míněna již výše uvedená absence megalomanských zápletek, ale s tím souvisí i další, na první pohled druhotné detaily. Z prvních sedmi na naší stránce uveřejněných Letopisů je patrné, že Dějmistři se snažili již od počátků hraní vést své hráče ke skromnosti. Tak například - na začátku jsme začínali na první úrovni, odměny za provedení úkolu byly přiměřeně vysoké (to jest nízké) a o kouzelných zbraních si hrdinové mohli nechat jen zdát (pokud vůbec o jejich existenci měli tušení). Tato filozofie sledovala jeden jednoduchý cíl, totiž aby byla hra pro hráče zajímavá i v budoucnu, aby bylo o co hrát a o co usilovat.
Co se nevědomosti týče, také my vyznáváme heslo, že v nevědomosti je krása. Jakmile hráč něco neví, hra je hned o něco víc zajímavější a pestřejší. Postupujeme podle jednoduchého pravidla - co nezná postava, nezná ani hráč. Proto hráči například neznají zkušenost svých postav, které jsou výhradně v rukou Dějmistrů, jež si je mezi sebou předávají podle toho, kdo zrovna v dané době vede dobrodružství.
To je poslední důležitý prvek. Vukogvazdská družina byla zakládána s tím, že její členové budou své zážitky v rolích postav sepisovat a z nich posléze Dějmistr příslušného dobrodružství sestaví a vydá takzvané Letopisy. Proč? Neboť jsme nechtěli, aby postavy námi oživované a mnohdy i zabíjené zmizely v onom pomyslném propadlišti dějin (popřípadě hlubinách času), ale aby zůstaly zachovány alespoň na papíře. A pak také víme, že si každý jednou rád zavzpomíná na prožitá dobrodružství a činy, které v cizím rouše konal či páchal.
Tolik tedy na úvod a k objasnění mnohého, co je uvedeno pod následujícími odkazy. Nachází se tam nejen četné změny a upřesnění pravidel, které používáme, ale rovněž i seznam literatury, kterou lze při tvorbě kvalitních dobrodružství využít. Nepochybujeme, že se našimi úpravami pravidel mohou mnozí inspirovat. Konečně, posuď sám...